Úvod > Závodění
Junácka pasovačka 2001

16.mája 2001 skončila slávnostným vyhlásením víťazov regata ?Junácka pasovačka?, ktorú organizovala Slovenská asociácia námorného jachtingu v spolupráci so športovým klubom TJ Metropol Košice na Jadrane.
Prvá etapa, ktorá začínala o deviatej ráno 14. mája v Starogradskej zátoke na ostrove Hvar sa vyznačovala okrem dĺžky (76 Nm) aj náročnými poveternostnými podmienkami s premenlivým počasím.

Najvzrušujúcejšia časť etapy sa odohrala nad ránom medzi ostrovmi Hvar a Korčula, kedy takmer 50% lodiam ?odišla? elektrina a skutočné umenie ukázali skipperi navigáciou len pomocou kompasu a svetiel majákov. Prvý pretekár bol v cieli 15 minút po polnoci a posledný dorazil o jedenástej hodine dopoludnia nasledujúceho dňa do cieľa etapy, ktorym bola zátoka Lovište na polostrove Pelješac.
Vzápätí bola odštartovaná druhá etapa v dĺžke 48 Nm, ktorá viedla zo zátoky Lovište ľavobokom okolo ostrova Hvar s cieľom opäť v Starogradskej zátoke. Obe etapy sprevádzal južný až juhovýchodný vietor so silou 15 ? 20 Čv, čo umožnilo pretekárom vyskúšať všetky spôsoby plachtenia. Víťazom v kategórii Elan 31 a 33 sa stala posádka pod vedením skippera M.Šantu z Košíc na lodi typu Elan 33 a vo voľnej kategórii suverénne dominovali jachtári z klubu YC Martin pod vedením kapitána J. Kaňuka. Táto posádka sa stala aj celkovým víťazom pretekov vďaka handikepovému hodnoteniu pomocou Yardsticku. Cenu za najrýchlejšiu loď získal nestor slovenského námorného jachtingu P. Lovich s loďou Impala 45 a ?odmenu? za najpomalšiu loď si vyslúžila posádka vedená M.Kotlárikom na lodi Beneteau Oceanis 461.
Okrem slovenských lodí sa regaty zúčastnili aj posádky vedené skippermi z Maďarska, Francúzska, Česka a raritou bola jediná žena medzi kapitánmi ? pani Ina Václavová z ruského Soči, ktorá sa v tvrdej ?mužskej? konkurencii nestratila a celkovo obsadila 9 miesto s loďou Elan 431. Pretek ?Junácka pasovačka? svojim priebehom aj záujmom oň potvrdil, že na Slovensku chýbajú preteky podobného zamerania, t.j. regaty s dlhými a navigačne náročnými trasami a nočnou plavbou, ktoré okrem fyzickej zdatnosti preveria aj vedomosti a taktickú zručnosť skipperov. Pri rozlúčke sa všetci účastníci dopredu tešili na ďalší ročník